12+  Свидетельство СМИ ЭЛ № ФС 77 - 70917
Лицензия на образовательную деятельность №0001058
Пользовательское соглашение     Контактная и правовая информация
 
Педагогическое сообщество
УРОК.РФУРОК
 
Материал опубликовал
Ирина Анатольевна50
1

Урок английского языка «Транспорт»



Учебный предмет — английский язык

Разработчик — преподаватель английского языка Назаренко И.А.

Класс — 9 класс

Тип урока - комбинированный

Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся

учебный аспект: ознакомление учащихся с лексикой по теме урока «Транспорт», совершенствование умений чтения, говорения, развития навыков диалогической речи;

образовательный аспект: расширение кругозора учащихся, знакомство с видами общественного транспорта и его особенностями;

развивающий аспект: развитие языковых способностей к логическому мышлению, памяти, внимания;

воспитательный аспект: воспитание толерантного и уважительного отношения к другой культуре, воспитание чувства взаимопомощи и товарищества через различные формы организации работы на уроке, воспитание уважительного отношения к чужому мнению.

Планируемый результат

Предметные умения: 1)употреблять в устной (диалогической) речи лексические единицы по теме урока; 2) читать текст с детальным пониманием информации; 3) вести диалог по теме урока.

Личностные УУД:

1) формирование ответственного отношения к обучению, готовности к самообразованию и саморазвитию; 2) формирование коммуникативной компетенции в общении с одноклассниками;

Регулятивные УУД:

1) осуществление целеполагания, включая постановку новых целей, планирование пути достижения цели; 2) осуществление регулятивных действий самоконтроля, самооценки в процессе деятельности на иностранном языке.

Коммуникативные УУД:

1) формулирование собственного мнения и позиции; 2) учет разных мнений и стремление к координации различных позиций в сотрудничестве; 3) использование адекватных языковых средств для решения коммуникативных задач; 4) организация работы в группе.

Познавательные УУД:

1) построение логических рассуждений, включающих установление причинно-следственных связей; 2) осуществление ознакомительного, изучающего , поискового чтения; 3) структурирование текста, включая умение выделять главное и второстепенное, главную идею текста.

Задачи:

Дидактическая (для преподавателя):

1. Обобщить и систематизировать знания учащихся по теме «Транспорт»

2. Организовать работу в группах и парах по освоению основных знаний и практических навыков по теме «Транспорт»

3.Сформировать навыки говорения с использованием новых лексических единиц по теме «Транспорт»;

4. Создание условий для развития коммуникативных навыков учащихся через разнообразные виды речевой деятельности; развитие мотивации к изучению иностранного языка, навыка языковой догадки, интеллекта, памяти, совершенствование внимания.

Учебные (для учащихся):

1. На основе предложенной ситуации сформулировать проблему и цель учебного занятия;

2. На основе предложенного теоретического материала и изученной лексики по теме составлять свои схемы предложения;

3. Использовать в монологической и диалогической речи умения составлять и комбинировать изученный материал.

Формы работы учащихся: фронтальная, групповая, индивидуальная, в парах.

Технологии: обучение в сотрудничестве, технология коммуникативного обучения иноязычной культуре.

Оборудование: Компьютер, проектор, презентация Power Point «Transport»


Презентация "Транспорт"
PPT / 1.12 Мб

 

Материальное оснащение урока:карточки с заданиями, текст «Транспорт» (заимствован с сайта http://greatstudy.ru/topik-public-transport /)

 


 

Ход урока

1) Организационный этап.

T: Good morning, students. I'm glad to see you. Sit down please.

What is the date today?

What is the day today?

What lessons do you have today?

How are you?

2) Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.

T: Open your copybooks and write down the date.

Look at the Project Board (Slide 1)

What do you see? What will we speak about?

St: About transport.

T: Yes, our topic is Transport. Let's make a plan of our lesson together. What do you think we are going to discuss today?

St1: types of transport

St2: popular transport

St3: public transport

St4: ………..

St5:…………

T: Good. Look at the plan of our lesson. (Slide 2). Were you right?

St-s: Yes, we were.

3) Первичное усвоение новых знаний

3.1. Первичная систематизация полученных знаний

T: At the beginning let's revise means of transport. (Slide 3)

Repeat all together after me

Class: a plane, a train, a ship ………….

T: How can we travel? We use “by ship, by bus, by train…., except “on foot” (Slide 4)

St1: We can travel by plane.

St2: We can travel by ship.

St3: We can travel by train.

St4 …………………………….

3.2. Первичная проверка понимания

T: Now work in pairs and discuss the questions (Slide 5). Make full answers.

St1: What is public transport?

St2: a bus, a trolleybus, a tram, a train…..

St3:……………………….

St4:………………………..

T: Students, let's check what you have discussed.

T: ……, what is public transport?

St1: a bus, a trolley bus …….

T: ……, what public transport is the most popular?

St2: The most popular transport is …..

T: Students, now your task is to read the text about public transport. Pay attention to the words. (Slide 6, Slide 7)


 


 


 

4) Первичное закрепление

Speaking.

T: Let's discuss the text. Answer my questions (Slide 8)

1) What is the text about?

2) What transport was mentioned in the text?

3) What transport is usually used for city tranportation?

4) What transport is usually used for intercity communication?

5) What is «fare»?


 

Writing

T: Students, the next task is to complete the sentences according to the text. (Slide 9)

Take cards and complete the sentences in writing.

T: Are you ready? Check your answers, using the keys (Slide 10)

6) Контроль усвоения, обсуждение допущенных ошибок и их коррекция.

Work in groups

T: So, students, public transport is very popular today. Let's discuss its advantages and disadvantages, working in 2 groups. (Slide 11)

Group 1, you discuss advantages of public transport.

Group 2, you discuss disadvantages of public transport.

Speak English and make a list according to your task.

(Ученики выполняют задание)

T: Are you ready? All right, lets check what you have.

Now 2 students (1 student from every group) go to the blackboard and write the lists down.

Other students share their lists working in pairs. Divide in pairs from 2 groups. (1st student tells about advantages, 2nd student tells about disadvantages).

(Учитель корректирует ошибки на доске — если они есть, дополняет при необходимости)

7) Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению

T: Our topic is “Transport”. Your homework is to write 10-12 sentences or make a presentation about your favourite type of transport, using the plan (Slide 12)

8) Рефлексия (подведение итогов занятия)

T: Students, today we have discussed public transport. Answer the questions: Slide 13

1) What's new information for you today?

2) What have you known?

3) Is the information useful/ interesting for you?

4) What task did you like?

5) What task was difficult? Why? What problems did you have?

6) How do you evaluate your work today? Excellent, good, fair? Why? - Slide 14

All right. Your grades are …...

Our lesson is over. Thank you. Good bye.

(заимствован с сайта http://greatstudy.ru/topik-public-transport /)

The text

A public transport is a transport of passengers. For going whenever they like passengers don't need to have their own cars or other types of vehicles. The development of this kind of transportation gave people the possibility to travel wuthout limitation.

Passengers have a possibility to choose the most convenient type of each case. The main types of transportation are trains, buses, trams and trolleybuses. Buses drive on roads, like cars do.

Trams were used first in the 1860s and were pulled by horses. Now all the trams are electric and run on a cable line.

Trolleybuses are similar to buses and trams — they drive on the road, but use the electricity from the wires above these roads.

Trains run on a special track and in some countrie are very fast.Trolleybuses and trums are ususally used for city transportation, buses and trains — for intercity communication.

Many people who don't have cars or other vehicles use buses, trains or even planes to get the places near their houses or far away.

Using public transport provides many advantages. It's cheaper than private transportation. Also, it's good for environment. More people using the same vehicle, fewer cars on the road, therefore cars make less pollution.

Using public transport people often need a card or a ticket to be able to get on. Tickets are bought at the time of the ride or in advance. They may be valid for a single trip or within certain area for a period of time, The price of the ticket (fare) is based on the distanxe and on travel class.

Task 1. Answer the questions:

1) What is the text about?

2) What transport was mentioned in the text?

3) What transport is usually used for city tranportation?

4) What transport is usually used for intercity communication?

5) What is «fare»?

Task 2. Fill in the gaps:

1)The main types of transportation are trains, buses,…….. and ……..

2) Trams were used first in the ……. and were pulled by …….

3) Trolleybuses and trams are usually used for ……, buses and trains — for …….

4) More people using the same vehicles, fewer cars are on the road. therefore, fewer cars make less………

5) Using public transport people often need a …..or a…...to be able to get on.

Опубликовано в группе «УРОК.РФ: группа для участников конкурсов»

